Keynote speakers međunarodne konferencije “Kulturni razvoj i budućnost kulturne politike”
Sa zadovoljstvom objavljujemo imena i biografije učesnika u prvoj plenarnoj sesiji (keynote speakers) međunarodne konferencije “Kulturni razvoj i budućnost kulturne politike” koja će se 15 i 16. aprila održati u Kreativnom habu u Kotoru. Konferenciju organizuje Univerzitet Mediteran Podgorica u partnerstvu sa časopisom Cultural Trends iz Velike Britanije.
Plenarna sesija 1, utorak, 15. 04 u 10h30, Kreativni hab, Kotor
Dr Stiven Hadli (Steven Hadley) je nagrađivani naučnik iz oblasti kulturne politike koji trenutno radi na Univerzitetu De Montfort u Lesteru. Njegovo istraživanje postavlja pitanje kako se diskursi konstruišu i artikulišu u kontekstu omogućavanja demokratskog pristupa kulturi. Autor je knjige Razvoj publike i kulturna politika (2021), kao i brojnih akademskih publikacija i urednik nekoliko Rutlidžovih knjiga, uključujući Kulturno liderstvo u praksi i Podaci o publici i istraživanje. On je glavni kourednik Kulturnih trendova (Cultural Trends) i član je Upravnog odbora Mreže za istraživanje kulture i Uredništva umjetnosti i tržišta. Održao je predavanja po pozivu u Nacionalnoj galeriji portreta u Londonu, Evropskom parlamentu u Briselu, ministarstvima kulture u Parizu i Santjagu u Čileu, kao i na brojnim globalnim medijskim platformama. Stiven je radio u preko trideset zemalja na međunarodnom nivou i pomoćni je konsultant u Kontrakulturi (Velika Britanija), Agenciji za publiku (Velika Britanija) i Danskom centru za umjetnost i interkulturu (Danska).
Dr Ben Volmsli (Ben Walmsley) je dekan odsjeka za kulturni angažman na Univerzitetu u Lidsu (Velika Britanija) i pomoćnik direktora za politiku u Centru za kulturnu vrijednost, koji je osnovao kao inauguracioni direktor 2019.godine. Prije svoje akademske karijere, Ben je deset godina radio kao producent, u Narodnom pozorištu u Škotskoj. Ben je stručni savjetnik u Odeljenju za kulturu, medije i sport (DCMS) Vlade Velike Britanije i nedavno je vodio nacionalni istraživački projekat koji istražuje uticaje Covid-19 na kulturni sektor u Velikoj Britaniji. Piše i objavljuje u oblastima umjetničkog marketinga, umjetničkog menadžmenta, kulturne politike, liderstva i vrijednosti. Trenutno vodi projekat utvrđivanja opsega za uspostavljanje nacionalne službe za kulturne podatke u Velikoj Britaniji.
Ana Torgijani (Anne Torreggiani) je osnovala Agenciju za publiku, neprofitnu organizaciju posvećenu istraživanju i razvoju u sektoru kulture 2011. godine, koja je prerasla u organizaciju koja zapošljava preko 50 ljudi sa stotinama klijenata u Velikoj Britaniji i širom svijeta. Ona je savjetnica specijalizovana za istraživanje publike i strategiju, trendove i obrasce javnog angažovanja sa posebnim interesovanjima za uvid u publiku, kulturnu demokratiju i inovacije. Autorka je različitih vodiča i publikacija o ovim temama i kampanja za promjenu politike i prakse ka pristupu usmjerenom na publiku i boljem korišćenju podataka i drugih informacija. Pomoćnica je direktora Centra za kulturnu vrijednost, istraživačkog centra koji finansira AHRC (Savjet za istraživanje umjetnosti i humanističkih nauka u Velikoj Britaniji) sa sjedištem na Univerzitetu u Lidsu. Članica je Europeane (nezavisne organizacije koja upravlja zajedničkim evropskim prostorom podataka o kulturnom nasljeđu i doprinosi drugim digitalnim inicijativama) i učesnica mnogih konferencija u Velikoj Britaniji i na međunarodnom nivou.